SKU:AGT-B1000
Cfgindustrial 10000 LB Two-post Car Lift, 3 HP 220V Auto Lift with 72" Max Height | AGT-B1000
Skip to product information
1 of 7
Sold out
FREE SHIPPING, Liftgate service available for an additional fee at checkout.
Details
Free shipping within the U.S. (except Hawaii, Alaska, and Puerto Rico).
Delivery in 5 - 15 Business Days
Details
Quantity
Payment:
View full details
Product Overview
 Manual
SPECIFICATIONS:
Maximum Lifting Height-72"
Maximum Working Width-100"
Minimum Height-4-1/2"
TL Certified Motor 3 HP-220V
No Load Speed-3360 RPM
Maximum Working Pressure-2600 PSI
Fuel Tank Capacity-11 Liter
ISO certification
 Lift Capacity 4500kg / 10000lbs
Overall Height 2800mm/110.25"
Overall Width 3500mm/137.8"
Maximum Lifting Height W/O Truck Adaptor 1900mm / 74.81"
Minimum Height  100mm / 3.93"
Lifting Time 55s
Outside Column to Outside Column Width 3300mm / 129.92"
Inside Column Width 2800mm / 110.25"
Drive Through 2500mm/98.42"
Column Thickness of Steel 4.75mm / 0.188"
Carriage Thickness of Steel 4.75mm / 0.188"
Arms Thickness of Steel 5.5mm / 0.217"
Cable Diameter 8.2mm / 0.323"
Voltage 220v
Power
2.2kw / 3hp
Breaker 30A
Hydraulic Fluid Requirment 3-5 Gallons AW32/AW46
Equipment Weight  565kg / 1253lbs
Packed with boxes A and B
 Box A 110" x 22" x 30", 1190 Ibs
 Box B 31.5" x 10" x 14", 63 |bs
1. 2 of-Stage arms and 2 of 3-Stage arms
2. Whole-Plate structure reinforced carriage
3. Service (inspection) hole
4. Over-Sized pulley
5. Multi-strand non-rotary non-stretchy cable
6. 4 Screw-Up rubber pads and 8 truck adapters
Product Warranty
Product Warranty
This product stands up to extreme testing and come with a one-year warranty for machine.
Customer Reviews
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%